floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Populus euphratica
 
Silifke / Mersin - Ağustos 2020 © Can Yücesoy
Populus euphraticaPopulus euphraticaPopulus euphraticaPopulus euphraticaPopulus euphraticaPopulus euphratica
Gözlem bildir
Fırat kavağı
Salicaceae / Populus / Populus euphratica
Fıratkavağı (Populus euphratica) Söğütgiller (Salicaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Populus euphratica Türkçede Fıratkavağı olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Populus euphratica Olivier şeklinde tanımlanır. Populus Latincede `insanlarla dolu, kalabalık` anlamına gelen populosus kelimesinden türetilmiştir. Bilimsel adlandırmada kullanılan Oliver kısaltması türün Daniel Oliver (1830–1916) tarafından yayınlandığını belirtir; Oliver İngiliz bir botanikçidir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Olivier kısaltması bilim insanı Daniel Oliver (1830-1916) için kullanılmıştır; Oliver İngiliz bir botanikçidir.


Gözlemler
Silifke / Mersin
Ağustos 2020 ©Can Yücesoy
IUCN Kırmızı Liste Kategorisi
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Diğer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Populus türleri: P.alba, P.canescens, P.euphratica, P.hybrida, P.nigra, P.tremula, P.×
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)