floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Anthriscus cerefolium
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Mendik
Apiaceae / Anthriscus / Anthriscus cerefolium
mapmapmapmapmapmapmapmap
Mendik (Anthriscus cerefolium) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Ergene, Batı ve Orta Karadeniz, Antalya, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Hoffm. kısaltması bilim insanı Georg Franz Hoffmann (1760-1826) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Anthriscus cerefoliumKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Anthriscus cerefoliumPülümür, Ardıçlı yaylası, 2000-2300 m / Tunceli
Haziran 2022 ©Mehmet Yavuz PAKSOY
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Anthriscus türleri: A.caucalis, A.cerefolium, A.kotschyi, A.lamprocarpa, A.nemorosa, A.ruprechtii, A.sylvestris, A.tenerrima
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)