floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Anthriscus nemorosa
 
Ardıçlı / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Mustafa Gökmen
Anthriscus nemorosaAnthriscus nemorosaAnthriscus nemorosaAnthriscus nemorosaAnthriscus nemorosaAnthriscus nemorosaphotos
Gözlem bildir
Peçek
Apiaceae / Anthriscus / Anthriscus nemorosa
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Peçek (Anthriscus nemorosa) Maydanozgiller (Apiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Güney Marmara, Batı ve Orta Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Konya, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Anthriscus nemorosa (M.Bieb.) Spreng. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. M.Bieb. kısaltması bilim insanı Friedrich August Marschall von Bieberstein (1768-1826) için kullanılmıştır. Spreng. kısaltması bilim insanı Kurt Polycarp Joachim Sprengel (1766-1833) için kullanılmıştır; Alman botanikçi ve doktordur


listMaplistPiclist

Gözlemler


Anthriscus nemorosaKalamaki / Kuşadası / Aydın
Mart 2023 ©Serdar Ölez
Anthriscus nemorosaArdıçlı / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Anthriscus nemorosaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Anthriscus nemorosaKavaklı / Yenice / Karabük
Aralık 2019 ©Ahmet Aytekin ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Anthriscus türleri: A.caucalis, A.cerefolium, A.kotschyi, A.lamprocarpa, A.nemorosa, A.ruprechtii, A.sylvestris, A.tenerrima
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)