floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Citrus aurantiifolia
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Bergamot
Rutaceae / Citrus / Citrus aurantiifolia
mapmapmap
Bergamot (Citrus aurantiifolia) Turunçgiller (Rutaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Citrus aurantiifolia (Christm.) Swingle şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Christm. kısaltması bilim insanı Gottlieb Friedrich Christmann (1752-1836) için kullanılmıştır. Swingle kısaltması bilim insanı Walter Tennyson Swingle (1871-1952) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Citrus türleri: C.aurantiifolia, C.aurantium, C.limon, C.maxima, C.medica, C.paradisi, C.reticulata, C.sinensis, C.trifoliata
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)