floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Clinopodium menthifolium
 
Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Serdar Ölez
Clinopodium menthifoliumClinopodium menthifoliumClinopodium menthifoliumClinopodium menthifoliumClinopodium menthifolium
Gözlem bildir
Yabanioğulotu
Lamiaceae / Clinopodium / Clinopodium menthifolium
mapmapmapmapmapmapmapmap
Yabanioğulotu (Clinopodium menthifolium) Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Clinopodium menthifolium (Host) Stace şeklinde tanımlanır.

Clinopodium etimolojisi

Clinopodium Yunancada `yatak` anlamına gelen cline kelimesi ile `ayak` anlamına gelen podium kelimesinin birleşiminden türetildiği sanılmaktadır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Host kısaltması bilim insanı Nicolaus Thomas Host (1761-1834) için kullanılmıştır. Stace kısaltması bilim insanı Clive Anthony Stace (1938-) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Clinopodium menthifoliumAkçakoca / Düzce
Ekim 2019 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan C. menthifolium taksonları: Clinopodium menthifolium subsp. ascendens, Clinopodium menthifolium subsp. menthifolium
Türkiye´de doğal yayılan Clinopodium türleri: C.acinos, C.alpinum, C.betulifolium, C.caricum, C.cilicicum, C.congestum, C.dolichodontum, C.grandiflorum, C.graveolens, C.hakkaricum, C.insulare, C.menthifolium, C.molle, C.nepeta, C.pamphylicum, C.serpyllifolium, C.suaveolens, C.tauricolum, C.troodi, C.umbrosum, C.vulgare
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)