floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Crataegus monogyna var. lasiocarpa
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Rosaceae / Crataegus / Crataegus monogyna var. lasiocarpa
mapmapmapmapmap
(Crataegus monogyna var. lasiocarpa) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Ergene, Asıl Ege, Yukarı Sakarya, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Crataegus monogyna var. lasiocarpa (Lange) K.I.Chr. şeklinde tanımlanır.

Crataegus etimolojisi

Crataegus cins adı Yunancada `güç` anlamına gelen kratos kelimesi ile `keskin` anlamına gelen akis kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir; bazi türlerinin keskin batıcı dikenlerini işaret ettiği sanılmaktadır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Lange kısaltması bilim insanı Johan Martin Christian Lange (1818-1898) için kullanılmıştır. K.I.Chr. kısaltması bilim insanı Knud Ib Christensen (1955-2012) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan C. monogyna taksonları: Crataegus monogyna var. lasiocarpa, Crataegus monogyna var. monogyna
Türkiye´de doğal yayılan Crataegus türleri: C.ambigua, C.azarolus, C.caucasica, C.christensenii, C.heterophylloides, C.longipes, C.meyeri, C.microphylla, C.monogyna, C.orientalis, C.pentagyna, C.peshmenii, C.pseudoheterophylla, C.rhipidophylla, C.tanacetifolia, C.turcicus, C.yaltirikii
Gözlem bildirilen diğer Crataegus türleri: C.crus-galli, C.oxyacantha
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)