floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Cyclamen intaminatum
 
Mesudiye / İnegöl / Bursa - Ekim 2020 © Serdar Ölez
Cyclamen intaminatumCyclamen intaminatumCyclamen intaminatum
Gözlem bildir
Kayaburun
Primulaceae / Cyclamen / Cyclamen intaminatum
mapmapmapmap
Kayaburun (Cyclamen intaminatum) Çuhaçiçeğigiller (Primulaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de Yukarı Sakarya, Antalya, Adana alt bölgelerinde yayılış göstermektedir. Türkiye'nin batısında; 100-1.100 m yükseklikler arasında; genellikle meşe ormanlarının altlarında gözlenebilirler.


Bilimsel olarak Cyclamen intaminatum (Meikle) Grey-Wilson şeklinde tanımlanır.

Cyclamen etimolojisi

Cyclamen tür adı Latincede `daire, çember, döngü` anlamına gelen cyclamīnos kelimesinden türetilmiştir; tür meyve saplarının olgunlukta zemberek gibi iç bükey kıvrılmasına işaret ettiği düşünülmektedir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir.

Meikle etimolojisi

Bilimsel adlandırmada kullanılan Meikle kısaltması türün Robert Desmond Meikle (1923-2021) tarafından yayınlandığını belirtir; Meikle Royal Botanic Gardens, Kew΄da bir İngiliz botanikçidir; en önemli çalışması 1750 bitki taksonu içeren 1977 ve 1985 yıllarında yayınladığı iki ciltlik Flora of Cyprus - Kıbrıs Florası΄dır.  Meikle kısaltması bilim insanı Robert Desmond Meikle (1923-2021) için kullanılmıştır; Meikle Royal Botanic Gardens, Kew´de çalışmış bir İngiliz botanikçidir Grey-Wilson kısaltması bilim insanı Christopher Grey-Wilson (1944-) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Cyclamen intaminatumMesudiye / İnegöl / Bursa
Ekim 2020 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Cyclamen türleri: C.alpinum, C.cilicium, C.coum, C.graecum, C.hederifolium, C.intaminatum, C.mirabile, C.parviflorum, C.persicum, C.pseudibericum, C.repandum
Kaynaklar
  1. Cyclamen species three. (2021). Pacific Bulb Society |. https://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/CyclamenSpeciesThree
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)