floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Echium italicum
 
Mezraa / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Salih Usta
Echium italicumEchium italicumEchium italicumEchium italicumEchium italicumEchium italicumphotos
Gözlem bildir
Kurtkuyruğu
Boraginaceae / Echium / Echium italicum
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Kurtkuyruğu (Echium italicum) Hodangiller (Boraginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Ergene, Güney Marmara, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Yukarı Sakarya, Konya, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 1 metreye kadar boylanabilen, iki yıllık bir türdür. Gövde dik, dalsız ve kıllıdır. Taban yaprakları geniş rozet şeklinde dizilidir; bitki konimsi görünümde yükselir. Taç soluk mavi, pembe, leylak ya da beyaz renklidir.

Bilimsel olarak Echium italicum L. şeklinde tanımlanır.

Echium etimolojisi

Echium Yunancada `engerek yılanı` anlamına gelen ekhis kelimesinden türetilmiştir; bazı kaynaklar bunun engerek başını andıran tohumlardan kaynaklandığını söyler; diğerleri ise ince çiçek boyuncuğunun sonundaki çatalların, engerek diline benzer olduğunu iddia eder. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Echium italicumÇalatlı / Yozgat
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Echium italicumÇay / Afyonkarahisar
Haziran 2023 ©Serdar Ölez
Echium italicumMezraa / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Salih Usta
Echium italicumAşağıbeyçayır / Pınarbaşı / Kayseri
2002 ©Ayşe Mine Özkan v.d.
Echium italicumSeferihisar  / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Echium italicumGürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Echium italicumKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Echium italicumAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Echium italicumArıt / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Echium italicumKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Echium italicumPülümür / Tunceli
Mayıs 2020 ©Metin Armağan
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Echium türleri: E.angustifolium, E.arenarium, E.glomeratum, E.italicum, E.orientale, E.parviflorum, E.plantagineum, E.vulgare
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)