floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Linaria chalepensis
 
Tahtaköprü / Antakya / Hatay - Mart 2023 © Mustafa Gökmen
Linaria chalepensisLinaria chalepensis
Gözlem bildir
Halepnevruzotu
Plantaginaceae / Linaria / Linaria chalepensis
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Halepnevruzotu (Linaria chalepensis) Sinirotugiller (Plantaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene, Orta ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Yukarı Murat-Van, Antalya, Adana, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Linaria chalepensis (L.) Mill. şeklinde tanımlanır.

Linaria etimolojisi

Linaria cins adı Latincede ΄keten üreten΄ anlamındadır, bu da ΄keten΄ anlamındaki linum kelimesinden tretilmiştir; keten bitkisi ile yapraklarının benzerliğine atıfta bulunur. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. Mill. kısaltması bilim insanı Philip Miller (1691-1771) için kullanılmıştır; Miller İskoç kökenli İngiliz botanikçidir; hayatı boyunca Chelsea Physic Garden´da bahçevan olarak çalışmıştır; 1731 yılında The Gardener´s Dictionary adlı eserini yayınlamıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Linaria chalepensisŞampaşa Karaderbendi / Pülümür / Tunceli
Haziran 2023 ©Mustafa Gökmen
Linaria chalepensisTahtaköprü / Antakya / Hatay
Mart 2023 ©Mustafa Gökmen
Linaria chalepensisEfes / İzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Linaria chalepensisPülümür / Tunceli
Mayıs 2020 ©Metin Armağan
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan L. chalepensis taksonları: Linaria chalepensis var. brevicalyx, Linaria chalepensis var. chalepensis
Türkiye´de doğal yayılan Linaria türleri: L.antilibanotica, L.armeniaca, L.bipartita, L.chalepensis, L.confertiflora, L.corifolia, L.dalmatica, L.dumanii, L.genistifolia, L.grandiflora, L.iconia, L.kurdica, L.micrantha, L.odora, L.pelisseriana, L.pyramidata, L.repens, L.simplex, L.sintenisii, L.turcica, L.vulgaris
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)