floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Lysimachia nummularia
 
Urla / İzmir - Haziran 2018 © Serdar Ölez
Lysimachia nummulariaLysimachia nummularia
Gözlem bildir
Yer Kargaotu
Primulaceae / Lysimachia / Lysimachia nummularia
mapmapmap
Yerkargaotu (Lysimachia nummularia) Çuhaçiçeğigiller (Primulaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Ergene alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. Deniz seviyesi ile 300 m yükseltiler arasında; su içerisinde, gölgeliklerde ve orman içlerinde gelişim gösterebilirler.

Türkçe literatürde genellikle Yerkargaotu olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde sarıkız olarak bilinir. Bilimsel olarak Lysimachia nummularia L. şeklinde tanımlanır.

Lysimachia etimolojisi

Lysimachia cins adı M.Ö. 309-308 yıllarında, Büyük İskender’in komutanlarından Lysimakhos tarafından Gelibolu Yarımadası'nda kurulan Lysimakheia şehrine atıfta bulunmaktadır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


15-70 cm yayılabilen, çok yıllık, sürünücü otsu bir türdür. Gövde tüysüz, kırmızımsı noktalı salgı bezlidir; gövdenin toprakla temas etmesi durumunda, yaprak diplerinden hızla köklenir ve diğer bitkilerin gelişimine izin vermez. Yapraklar karşılıklı veya ardışık dizili, yaprak sapı 2-4 mm, yaprak ayası 13-27 x 11-25 mm genişçe yumurtamsı veya daire şeklindedir. Çiçeklenme Mart-Eylül ayları arasında; çiçekler orta yapraklar ile dal arasında, braktesiz, 7-30 mm sap ucunda birer adet; çanak loblar 5-8 x 3-4.5 mm, genişçe yumurtamsı; taç yaprak sarı, salgı bezli, loblar 9.5-11.5 x 5.8 mm ters yumurtamsı; kapsül ~ 3 mm uzunluktadır.

listMaplistPiclist

Gözlemler


Lysimachia nummulariaUrla / İzmir
Haziran 2018 ©Serdar Ölez

IUCN Kırmızı Liste Kategorisi


IUCNIUCNrIUCNcat
DÜŞÜK RİSKLİ / LEAST CONCERN
Bu tür geniş yayılışlıdır ve nüfusu yüksektir. Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin kırmızı listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından hazırlanmaktadır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Lysimachia türleri: L.atropurpurea, L.dubia, L.japonica, L.maritima, L.nummularia, L.punctata, L.verticillaris, L.vulgaris
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)