floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Salicornia freitagii
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Tuzotu
Amaranthaceae / Salicornia / Salicornia freitagii
mapmapmap
Tuzotu (Salicornia freitagii) Ispanakgiller (Amaranthaceae) ailesinden endemik bir türdür. Türkiye'de Orta Kızılırmak, Konya alt bölgelerinde yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Salicornia freitagii Yaprak & Yurdak. şeklinde tanımlanır.

Salicornia etimolojisi

Salicornia Latincede `tuz` anlamına gelen sal kelimesi ile `boynuz` anlamına gelen cornu kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; şekli ve tuzlu bir tadına işaret etmektedir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Yaprak kısaltması bilim insanı Ahmet Emre Yaprak (2008) için kullanılmıştır. Yurdak. kısaltması bilim insanı Ender Yurdakulol (1940-) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Salicornia freitagii Ankara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Salicornia türleri: S.dolichostachya, S.emericii, S.freitagii, S.patula, S.perennans
Gözlem bildirilen diğer Salicornia türleri: S.europaea
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)