floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Salicornia patula
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Bodurgeren
Amaranthaceae / Salicornia / Salicornia patula
mapmap
Bodurgeren (Salicornia patula) Ispanakgiller (Amaranthaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Ergene alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Salicornia patula Duval-Jouve şeklinde tanımlanır.

Salicornia etimolojisi

Salicornia Latincede `tuz` anlamına gelen sal kelimesi ile `boynuz` anlamına gelen cornu kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; şekli ve tuzlu bir tadına işaret etmektedir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Duval-Jouve kısaltması bilim insanı Joseph Duval-Jouve (1810-1883) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Salicornia türleri: S.dolichostachya, S.emericii, S.freitagii, S.patula, S.perennans
Gözlem bildirilen diğer Salicornia türleri: S.europaea
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)