floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Ulmus umbraculifera
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Gürkaraağaç
Ulmaceae / Ulmus / Ulmus umbraculifera
mapmapmapmapmapmap
Gürkaraağaç (Ulmus umbraculifera) Karaağaçgiller (Ulmaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Doğu Karadeniz, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Ulmus umbraculifera (Trautv.) Green şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Trautv. kısaltması bilim insanı Ernst Rudolf von Trautvetter (1809-1889) için kullanılmıştır. Green kısaltması bilim insanı Thomas Green (1820) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Ulmus türleri: U.canescens, U.elliptica, U.glabra, U.laevis, U.minor, U.umbraculifera, U.×
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)