floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Atraphaxis spinosa
 
Şereflikoçhisar / Ankara - Ekim 2021 © Serdar Ölez
Atraphaxis spinosaAtraphaxis spinosaAtraphaxis spinosaAtraphaxis spinosaAtraphaxis spinosaAtraphaxis spinosaphotos
Gözlem bildir
Devekıran
Polygonaceae / Atraphaxis / Atraphaxis spinosa
mapmapmapmapmap
Devekıran (Atraphaxis spinosa) Madımakgiller (Polygonaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Yukarı Murat-Van, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Atraphaxis spinosa L. şeklinde tanımlanır.

spinosa etimolojisi

Spinosa tür adı Latince 'sivri, diken' anlamına gelen spina kelimesi ile '..gibi, ..özellikli' anlamına gelen ōsus sonekinin birleşiminden oluşmuştur; sıklıkla tür gövdesinin veya bir kısmının dikenlerle kaplı olduğuna işaret eder.  Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Atraphaxis spinosaŞereflikoçhisar / Ankara
Ekim 2021 ©Serdar Ölez
Atraphaxis spinosaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Atraphaxis spinosaPülümür, Pülümür vadisi, Pülümür’e 35. km kala, 1300-1400 m / Tunceli
Haziran 2022 ©Mehmet Yavuz PAKSOY
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Atraphaxis türleri: A.angustifolia, A.billardieri, A.grandiflora, A.spinosa
Kaynaklar
  1. Erik, Sadık & Demirkuş, Nasip. (2023). Türkiy florasındaki çeşitli kareler için yeni kayıtlar
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)