floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Centaurium maritimum
 
Urla / İzmir - Nisan 2024 © Mustafa Gökmen
Centaurium maritimumCentaurium maritimumCentaurium maritimumCentaurium maritimum
Gözlem bildir
Sarıgelindüğmesi
Gentianaceae / Centaurium / Centaurium maritimum
mapmapmapmapmapmap
Sarıgelindüğmesi (Centaurium maritimum) Gentiyangiller (Gentianaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Istranca, Ergene, Doğu Karadeniz, Asıl Ege, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Centaurium maritimum Türkçede Sarıgelindüğmesi olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Centaurium maritimum (L.) Fritsch şeklinde tanımlanır.

Centaurium etimolojisi

Centaurium cins adı tıbbi özelliklerinin insan başlı bir at tarafından keşfedildiği mitolojik bir Yunan efsanesine atıfta bulunarak, insan başlı at anlamına gelen Latince Centaurus kelimesinden türetilmiştir.

maritimum etimolojisi

Maritimum {Latince}: deniz-kıyı-sahilden gelen, -e ait olan. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Fritsch etimolojisi

Fritsch kısaltması, türün Avussturyalı botanikçi Karl Fritsch (1864–1934) tarafından yayınlandığını belirtir. Fritsch kısaltması bilim insanı Karl Fritsch (1864-1934) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Centaurium maritimumUrla / İzmir
Nisan 2024 ©Mustafa Gökmen
Centaurium maritimumİzmir
2017 ©Yurdanur Akyol v.d.
Centaurium maritimumUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Centaurium türleri: C.erythraea, C.littorale, C.maritimum, C.pulchellum, C.serpentinicola, C.subspicatum, C.tenuiflorum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)