floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Centaurium subspicatum
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Başgelindüğmesi
Gentianaceae / Centaurium / Centaurium subspicatum
mapmap
Başgelindüğmesi (Centaurium subspicatum) Gentiyangiller (Gentianaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Ergene alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Centaurium subspicatum (Velen.) Ronniger şeklinde tanımlanır.

Centaurium etimolojisi

Centaurium cins adı tıbbi özelliklerinin insan başlı bir at tarafından keşfedildiği mitolojik bir Yunan efsanesine atıfta bulunarak, insan başlı at anlamına gelen Latince Centaurus kelimesinden türetilmiştir. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Velen. kısaltması bilim insanı Josef(Joseph) Velenovsk? (1858-1949) için kullanılmıştır. Ronniger kısaltması bilim insanı Karl(Carl) Ronniger (1871-1954) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Centaurium türleri: C.erythraea, C.littorale, C.maritimum, C.pulchellum, C.serpentinicola, C.subspicatum, C.tenuiflorum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)