floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Centaurium tenuiflorum subsp. tenuiflorum
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
İncegelindüğmesi
Gentianaceae / Centaurium / Centaurium tenuiflorum subsp. tenuiflorum
mapmapmapmapmap
Incegelindüğmesi (Centaurium tenuiflorum subsp. tenuiflorum) Gentiyangiller (Gentianaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Ergene, Güney Marmara, Asıl Ege, Antalya alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Centaurium tenuiflorum subsp. tenuiflorum Türkçede Incegelindüğmesi olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Centaurium tenuiflorum subsp. tenuiflorum (Hoffmanns. & Link) Fritsch şeklinde tanımlanır.

Centaurium etimolojisi

Centaurium cins adı tıbbi özelliklerinin insan başlı bir at tarafından keşfedildiği mitolojik bir Yunan efsanesine atıfta bulunarak, insan başlı at anlamına gelen Latince Centaurus kelimesinden türetilmiştir.

tenuiflorum etimolojisi

Tenuiflorum epiteti, ΄narin, ince hatlı΄ anlamına gelen Latince tenuitās kelimesi ile ΄çiçek΄ anlamına gelen Latince flor kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; türün çiçeklerinin zarif görünümüne işaret eder. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Hoffmanns. kısaltması bilim insanı Johann Centurius von Hoffmannsegg (1766-1849) için kullanılmıştır. Link kısaltması bilim insanı Johann Heinrich Friedrich Link (1767-1851) için kullanılmıştır.

Fritsch etimolojisi

Fritsch kısaltması, türün Avussturyalı botanikçi Karl Fritsch (1864–1934) tarafından yayınlandığını belirtir. Fritsch kısaltması bilim insanı Karl Fritsch (1864-1934) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan C. tenuiflorum taksonları: Centaurium tenuiflorum subsp. acutiflorum, Centaurium tenuiflorum subsp. tenuiflorum
Türkiye´de doğal yayılan Centaurium türleri: C.erythraea, C.littorale, C.maritimum, C.pulchellum, C.serpentinicola, C.subspicatum, C.tenuiflorum
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)