floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Salicornia dolichostachya
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Uzungeren
Amaranthaceae / Salicornia / Salicornia dolichostachya
mapmap
Uzungeren (Salicornia dolichostachya) Ispanakgiller (Amaranthaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de sadece Asıl Ege alt bölgesinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Salicornia dolichostachya Moss şeklinde tanımlanır.

Salicornia etimolojisi

Salicornia Latincede `tuz` anlamına gelen sal kelimesi ile `boynuz` anlamına gelen cornu kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; şekli ve tuzlu bir tadına işaret etmektedir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Moss kısaltması bilim insanı Charles Edward Moss (1870-1930) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Salicornia türleri: S.dolichostachya, S.emericii, S.freitagii, S.patula, S.perennans
Gözlem bildirilen diğer Salicornia türleri: S.europaea
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)