floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Sanguisorba minor subsp. lasiocarpa
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Karagöndürme
Rosaceae / Sanguisorba / Sanguisorba minor subsp. lasiocarpa
mapmapmapmapmapmapmapmap
Karagöndürme (Sanguisorba minor subsp. lasiocarpa) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Yukarı Sakarya, Yukarı Fırat, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Sanguisorba minor subsp. lasiocarpa (Boiss. & Hausskn.) Nordborg şeklinde tanımlanır.

minor etimolojisi

Minor {Latince}: daha az, daha küçük, daha küçük, genç, (mecazi olarak) aşağı, daha az önemli. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Kısaltmalar arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir.

subsp. etimolojisi

Subsp. İngilizcede `alttür` anlamına gelen subspecies kelimesinin kısaltmasıdır. Boiss. kısaltması bilim insanı Pierre Edmond Boissier (1810-1885) için kullanılmıştır; Boissier İsviçreli botanikçi, kâşif ve matematikçidir; Türkiye´den ve birçok başka ülkeden ve bölgeden bitki örnekleri toplamıştır; çok sayıda bitki cinsini ilk defa Boissier tanımlamıştır. Hausskn. kısaltması bilim insanı Heinrich Carl Haussknecht (1838-1903) için kullanılmıştır. Nordborg kısaltması bilim insanı Gertrud Nordborg (1931-) için kullanılmıştır.


listMaplistPiclist

Gözlemler


Sanguisorba minor subsp. lasiocarpa Gürün / Sivas
Ekim 2018 ©Selvinaz Gülçin Bozkurt vd.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan S. minor taksonları: Sanguisorba minor subsp. balearica, Sanguisorba minor subsp. lasiocarpa, Sanguisorba minor subsp. minor
Türkiye´de doğal yayılan Sanguisorba türleri: S.armena, S.minor, S.officinalis, S.verrucosa
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)