floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Sanguisorba verrucosa
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Sincanotu
Rosaceae / Sanguisorba / Sanguisorba verrucosa
mapmapmapmapmapmapmapmap
Sincanotu (Sanguisorba verrucosa) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Antalya, Adana, Orta Fırat, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Sanguisorba verrucosa (G.Don) Ces. şeklinde tanımlanır. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. G.Don kısaltması bilim insanı George Don (1798-1856) için kullanılmıştır. Ces. kısaltması bilim insanı Vincenzo de Cesati (1806-1883) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Sanguisorba türleri: S.armena, S.minor, S.officinalis, S.verrucosa
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)