floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Setaria adhaerens
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Yapışıksıçansaçı
Poaceae / Setaria / Setaria adhaerens
mapmapmapmap
Yapışıksıçansaçı (Setaria adhaerens) Buğdaygiller (Poaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Asıl Ege, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Setaria adhaerens (Forssk.) Chiov. şeklinde tanımlanır.

Setaria etimolojisi

Setaria Latincede 'kıl, saç' anlamına gelen seta kelimesinden türetilmiştir; cins adı olarak cinsin başakların kıllı uzantılarının olmasına atıfta bulunur; tür adlarında türün bir kısmında bulunan set kıllara işaret eder. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. Forssk. kısaltması bilim insanı Pehr Forsskål (1732-1763) için kullanılmıştır. Chiov. kısaltması bilim insanı Emilio Chiovenda (1871-1941) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Setaria türleri: S.adhaerens, S.glauca, S.italica, S.verticillata, S.viridis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)