floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Setaria italica
 
Bu tür için henüz fotoğraf bulunmamaktadır
Gözlem bildir
Kirpidarısı
Poaceae / Setaria / Setaria italica
mapmapmapmapmapmapmapmap
Kirpidarısı (Setaria italica) Buğdaygiller (Poaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Güney Marmara, Doğu Karadeniz, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Yukarı Murat-Van, Dicle alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir.

Bilimsel olarak Setaria italica (L.) P.Beauv. şeklinde tanımlanır.

Setaria etimolojisi

Setaria Latincede 'kıl, saç' anlamına gelen seta kelimesinden türetilmiştir; cins adı olarak cinsin başakların kıllı uzantılarının olmasına atıfta bulunur; tür adlarında türün bir kısmında bulunan set kıllara işaret eder. Parantez içerisindeki kısaltmalar bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi/kişileri, parantez dışındakiler ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişi/kişileri belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur. P.Beauv. kısaltması bilim insanı Ambroise Marie François Joseph Palisot de Beauvois (1752-1820) için kullanılmıştır.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Setaria türleri: S.adhaerens, S.glauca, S.italica, S.verticillata, S.viridis
Kaynaklar
  1. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  2. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  3. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  4. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)