floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Ornithogalum arcuatum
 
Nohutlu / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Ornithogalum arcuatumOrnithogalum arcuatumOrnithogalum arcuatum
Gözlem bildir
Kurtkirişi
Asparagaceae / Ornithogalum / Ornithogalum arcuatum
mapmapmapmapmap
Kurtkirişi (Ornithogalum arcuatum) Kuşkonmazgiller (Asparagaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Yukarı Fırat, Yukarı Murat-Van, Hakkari, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 1750-2960 m yükseklikler arasında; nadas alanları, meralar ve kireçtaşı yamaçlada gözlemlenebilir.

Ornithogalum arcuatum Türkçede Kurtkirişi olarak adlandırılır. Bilimsel olarak Ornithogalum arcuatum Steven şeklinde tanımlanır.

Ornithogalum etimolojisi

Ornithogalum Yunancada `kuş` anlamına gelen ornithos kelimesi ile `süt` anlamına gelen gala kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; beyaz çiçeklerine atfen adlandırıldığı sanılmaktadır.

Steven etimolojisi

Bilimsel adlandırmada kullanılan Steven ismi türün ilk kez Christian von Steven (1781-1863) tarafından yayınlandığını belirtir; Steven Fin asıllı Rus bir botanikçi ve böcekbilimcidir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. Steven kısaltması bilim insanı Christian von Steven (1781-1863) için kullanılmıştır; Steven Fin asıllı Rus bir botanikçi ve böcek bilimcidir.

Morfoloji


Ornithogalum narbonense´ye çok benzer. Yapraksız çiçek sapı 80 cm kadar boylanabilir, O. narbonense´ye göre daha kalındır. Yapraklar birkaç tanedir, şeritsidir ve O. narbonense´ye göre daha geniştir, yapraksız çiçek sapından daha kısadır, genellikle kalıcıdır, tam kenarlı veya kenarlar küçük dişlidir. Salkım silindirik ve 25-75 çiçeklidir. Çiçek örtüsü dilimleri 10-16 mm boyda ve beyazdır, dış kısmında geniş veya dar yeşil şerit bulunur, çiçeklenme dönemi sonrasında içe bükülür ve burulur. Meyve sapı 40 mm´ye kadardır, yay gibi bükülmüştür ve gövdeye net dik açılıdır. Kapsül yumurta biçimli veya yumurtamsı-silindiriktir.listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Ornithogalum arcuatumNohutlu / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Ornithogalum türleri: O.adanense, O.alatepense, O.alatum, O.alpigenum, O.amplificatum, O.anamurense, O.anatolicum, O.arabicum, O.arcuatum, O.armeniacum, O.balansae, O.beyazoglui, O.boucheanum, O.chetikianum, O.collinum, O.comosum, O.demirizianum, O.erichpaschei, O.euxinum, O.fimbriatum, O.graciliflorum, O.gussonei, O.hajastanum, O.improbum, O.isauricum, O.joschtiae, O.kuereanum, O.lanceolatum, O.luschanii, O.macrum, O.malatyanum, O.mekselinae, O.microcarpum, O.montanum, O.munzurense, O.mysum, O.nallihanense, O.narbonense, O.navaschinii, O.neurostegium, O.nivale, O.nurdaniae, O.nutans, O.oligophyllum, O.orthophyllum, O.pamphylicum, O.pascheanum, O.persicum, O.pyrenaicum, O.refractum, O.sandrasicum, O.sigmoideum, O.sorgerae, O.sphaerocarpum, O.sphaerolobum, O.sumbulianum, O.tardum, O.transcaucasicum, O.uluense, O.umbellatum, O.vasakii, O.wiedemannii
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)