floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Ornithogalum oligophyllum
 
Ovacık / Tunceli - Haziran 2022 © Serdar Ölez
Ornithogalum oligophyllumOrnithogalum oligophyllum
Gözlem bildir
Kurtsoğanı
Asparagaceae / Ornithogalum / Ornithogalum oligophyllum
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Kurtsoğanı (Ornithogalum oligophyllum) Kuşkonmazgiller (Asparagaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Güney Marmara, Batı ve Doğu Karadeniz, Asıl Ege, İç Batı Anadolu, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Yukarı Fırat, Erzurum-Kars, Hakkari, Antalya, Adana, Orta Fırat alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 700-3000 m yükseltiler arasında; çayırlıklar ve taşlık yamaçlarda, genellikle kar kümeleri üzerinde gözlemlenebilirler.

Bilimsel olarak Ornithogalum oligophyllum E.D.Clarke şeklinde tanımlanır.

Ornithogalum etimolojisi

Ornithogalum Yunancada `kuş` anlamına gelen ornithos kelimesi ile `süt` anlamına gelen gala kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; beyaz çiçeklerine atfen adlandırıldığı sanılmaktadır. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. E.D.Clarke kısaltması bilim insanı Edward Daniel Clarke (1769-1822) için kullanılmıştır.

Morfoloji


4-15 cm boylanabilen bir türdür; gövde yapraksız tek bir çiçek sapından oluşur. Yapraklar 2-3 adet (nadiren daha fazla), sıklıkla dumanlı, tabanda dar, yukarı doğru farkedilecek derecede geniştir; uç kısım yuvarlağımsı veya sivrimsidir; tam kenarlıdır; tüysüzdür; hemen hemen ispatula biçimli ve çiçek sapından uzunca veya daha kısadır; üst yüzeyinde beyaz çizgi bulunmaz. Çiçek salkımı 2-5 veya nadiren daha fazla çiçekli ve başlangıçta çok yoğundur. Periant segmentleri 11-16 mm, iç kısmı beyaz, dış kısmı da beyaz ancak yeşil şeritlidir. Meyve sapı dik-yayılı ve 10-30 mm´dir ( gölgede kalmış örneklerde daha uzun olabilir ) Kapsül meyve kanatlıdır.



listMaplistPiclistThumb

Gözlemler


Ornithogalum oligophyllumOvacık / Tunceli
Haziran 2022 ©Serdar Ölez
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Ornithogalum türleri: O.adanense, O.alatepense, O.alatum, O.alpigenum, O.amplificatum, O.anamurense, O.anatolicum, O.arabicum, O.arcuatum, O.armeniacum, O.balansae, O.beyazoglui, O.boucheanum, O.chetikianum, O.collinum, O.comosum, O.demirizianum, O.erichpaschei, O.euxinum, O.fimbriatum, O.graciliflorum, O.gussonei, O.hajastanum, O.improbum, O.isauricum, O.joschtiae, O.kuereanum, O.lanceolatum, O.luschanii, O.macrum, O.malatyanum, O.mekselinae, O.microcarpum, O.montanum, O.munzurense, O.mysum, O.nallihanense, O.narbonense, O.navaschinii, O.neurostegium, O.nivale, O.nurdaniae, O.nutans, O.oligophyllum, O.orthophyllum, O.pamphylicum, O.pascheanum, O.persicum, O.pyrenaicum, O.refractum, O.sandrasicum, O.sigmoideum, O.sorgerae, O.sphaerocarpum, O.sphaerolobum, O.sumbulianum, O.tardum, O.transcaucasicum, O.uluense, O.umbellatum, O.vasakii, O.wiedemannii




Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)