floranatolica
 
Ara Üye girişi DDbtn
-
Veronica multifida
 
Ardıçlı / Pülümür / Tunceli - Haziran 2022 © Mustafa Gökmen
Veronica multifidaVeronica multifidaVeronica multifidaVeronica multifidaVeronica multifidaVeronica multifidaphotos
Gözlem bildir
Devesabunu
Plantaginaceae / Veronica / Veronica multifida
mapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmapmap
Devesabunu (Veronica multifida) Sinirotugiller (Plantaginaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye'de Çatalca-Kocaeli, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Batı Anadolu, Yukarı Sakarya, Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Erzurum-Kars, Antalya, Adana alt bölgelerinde doğal yayılış göstermektedir. 100-2300 m yükseklikler arasında; ormanlar açıklıkları, moloz yığınları, taşlık yamaçlar, bozkırlar, meralar, nadas tarlaları ve yol kenarlarında gözlemlenebilir.

Bilimsel olarak Veronica multifida L. şeklinde tanımlanır.

Veronica etimolojisi

Veronica cins adı 1500´lerin sonunda Carl Linnaeus tarafından, bu gruptaki bitkiler için birçok Avrupa dilinde veronica adının var olan yaygın kullanımına dayanılarak seçilmiştir. İsim muhtemelen Azize Veronica´ya atfedilmektedir. Azize Veronica, çarmıha götürülürken keten mendili ile İsa´nın yüzündeki teri silmiştir; bazı kaynaklar Veronica cinsinin bazı türlerinde gözlenen desenlere bu mendilin dokusunun benzemesinden dolayı bu adı aldığını belirtmektedir. Tür epiteti ardına yazılan kısaltmalar türü yayınlayan bilim insanlarını belirtir. L. kısaltması bilim insanı Carl Linnaeus (1707-1778) için kullanılmıştır; Linnaeus modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoologdur.

Morfoloji


Veronica orientalis ile benzerlikler gösterir ancak derin tüysü veya ± iki derin tüysü yapraklarıyla farklıdır. Yapraklar 5-14 mm boyda, havlı ve 0.1-0.7 mm yukarı doğru kıvrımlı veya ± gevrek salgısız tüylüdür; bazen ± grimsi tüylü veya tüysüz olabilir; yaprak ekseni şeritsi veya şeritsi-mızraksı loblardan daha geniş değildir; en alttaki yapraklar bazen yumurtamsı, testere dişlidir; sürgün uç kısmındaki yapraklar sıklıkla tam kenarlı ve hemen hemen şeritsidir; en alttaki salkımın altında 3-7 çift yaprak bulunur.listMaplistPiclist

Gözlemler


Veronica multifidaKaraşar / Beypazarı / Ankara
Nisan 2024 ©Mustafa Gökmen
Veronica multifidaHacıkadın / Keçiören / Ankara
Nisan 2024 ©Serdar Ölez
Veronica multifidaArdıçlı / Pülümür / Tunceli
Haziran 2022 ©Mustafa Gökmen
Veronica multifidaKıbrıs / Mamak / Ankara
Aralık 2019 ©Serdar Aslan vd.
Veronica multifidaAnkara
Aralık 2015 ©İsmail Eker vd.
Veronica multifidaUlus / Bartın
Aralık 2018 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Veronica multifidaKüre / Kastamonu
Ekim 2022 ©Bilge Tunçkol ve ark.
Benzer taxonlar
Türkiye´de doğal yayılan Veronica türleri: V.acinifolia, V.allahuekberensis, V.anagallis-aquatica, V.anagalloides, V.antalyensis, V.arguteserrata, V.armena, V.arvensis, V.balansae, V.baranetzkii, V.beccabunga, V.biloba, V.bombycina, V.bozakmanii, V.caespitosa, V.campylopoda, V.ceratocarpa, V.cetikiana, V.chamaedrys, V.cinerea, V.crinita, V.cuneifolia, V.cymbalaria, V.davisii, V.debilis, V.dichrus, V.dillenii, V.donii, V.elmaliensis, V.erciyasdagi, V.filiformis, V.fridericae, V.fuhsii, V.gentianoides, V.grisebachii, V.hederifolia, V.hispidula, V.intercedens, V.jacquinii, V.kopgecidiensis, V.kotschyana, V.leiocarpa, V.liwanensis, V.lycica, V.macrostachya, V.magna, V.microcarpa, V.montana, V.montbretii, V.multifida, V.officinalis, V.oltensis, V.opaca, V.orientalis, V.oxycarpa, V.panormitana, V.pectinata, V.peduncularis, V.peregrina, V.persica, V.polifolia, V.polita, V.polium, V.poljensis, V.pontica, V.praecox, V.quezelii, V.reuterana, V.rubrifolia, V.samuelssonii, V.scutellata, V.serpyllifolia, V.stamatiadae, V.sumilensis, V.surculosa, V.syriaca, V.tauricola, V.telephiifolia, V.thymoides, V.triloba, V.triphyllos, V.turrilliana, V.vanensis, V.verna, V.yildirimlii
Kaynaklar
  1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Kısım çevirisi: Ölez S., 2023)
  2. NGBB (2022). Bizim Bitkiler. https://bizimbitkiler.org.tr. Erişim tarihi 5Ağu2022 (Türkiye bitkileri listesi, yayılış bilgileri ve Türkçe adları)
  3. Kırsal Çevre (Sürekli). Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği. http://www.kirsalcevre.org.tr (Gönüllülerin bölgesel gözlemleri ile yayılış bilgilerinin güncellenmesi)
  4. Lindon, Heather, Gardiner, Lauren, Vorontsova, Maria, & Brady, Abigail. (2020). Gendered Author List International Plant Names Index 2020 (Version 2) [Data set]. Zenodo. https://doi.org/10.5281/zenodo.3911077 (Tür epitetlerinde kullanılan bilim insanlarının isim kısaltmaları)
  5. IUCN (2022). The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2022-1. (Türkiye´deki tehlike altında bulunan türler listesi)